Vraag van vandaag | weekend 21-22 juni

Toen Jezus eens alleen aan het bidden was en zijn leerlingen bij Hem kwamen, stelde Hij hun de vraag: ‘Wie zeggen de mensen, dat Ik ben?’ Zij antwoordden: ‘Johannes de Doper; anderen zeggen: Elia, en weer anderen: Een van de oude profeten is opgestaan.’
Hierop zeide Hij tot hen: ‘Maar gij, wie zegt gij dat Ik ben?’ Nu antwoordde Petrus: ‘De Gezalfde van God.’ Hij verbood hun nadrukkelijk dit aan iemand te zeggen. ‘De Mensenzoon,’ zo sprak Hij, ‘moet veel lijden en door de oudsten, hogepriesters en Schriftgeleerden verworpen worden, maar na ter dood te zijn gebracht, zal Hij op de derde dag verrijzen.’ Maar tot allen sprak Hij: ‘Wie mijn volgeling wil zijn, moet Mij volgen door zichzelf te verloochenen en elke dag opnieuw zijn kruis op te nemen. Want wie zijn leven wil redden, zal het verliezen. Maar wie zijn leven verliest om Mijnentwil, die zal het redden (Lucas 9, 18-24)
Wie zeggen de mensen dat Ik ben
“Wie zeggen de mensen dat Ik ben?” Het zou een mooie vraag zijn om aan mensen te stellen ergens op de straat of op de markt. Of aan jonge mensen op de weide van Pukkelpop of een ander festival. Wat zouden jonge of oudere mensen daarop zeggen. Hij is een man die opkomt voor de zwakken, iemand die een sterk rechtvaardigheidsgevoel heeft, een sociaal of maatschappelijk werker, een leraar die mensen levenswijsheid bijbrengt, een man om na te volgen in woord en daad. Jezus haalt het goede uit de mens, Hij roept op om te delen … en wie weet wat nog allemaal. Voor sommigen zal het niet zo moeilijk zijn om hierop een antwoord geven omdat ze het van hun ouders nog hebben meegekregen of op school over Jezus hebben geleerd. Maar ik kan me ook voorstellen dat anderen niet goed weten wat zeggen, misschien omdat ze het echt niet weten of omdat de vraag hen wat overvalt.
De Messias
Maar dan vraagt Jezus: “Maar gij, wie zegt gij dat Ik ben?” En Petrus antwoordt: “Gij zijt de Messias, door God gezonden.” Voor mensen in de tijd van Jezus was het duidelijk wie de Messias was en wat die moest doen. Petrus was wel erg snel met zijn antwoord. Wie zeggen jullie dat ik ben? Wie zeggen wij dat Hij is, die Jezus van Nazareth? Misschien moeten we niet te snel antwoorden, maar er even over nadenken. Ja, Jezus is degene die ons heeft toegezegd dat Hij de weg, de waarheid en het leven is, dat Hij ons leven wil geven, en wel in overvloed. Hij is diegene die ons de Geest heeft geschonken en de begeestering. Maar Hij is ook diegene die gezegd heeft dat Hem navolgen, betekent, zijn kruis op te nemen. Hij heeft zijn leerlingen geen gemakkelijk leven beloofd. Ook wij worden opgeroepen om de weg van Jezus te gaan. Christen-zijn is een manier van leven. Als we als christen willen leven, dan kunnen zijn woorden en daden ons niet onbewogen laten. De weg van Jezus gaan, vraagt om te kiezen voor de armen en de zwakken in onze samenleving.
God van eeuwig leven, Gij geeft ons voedsel voor onderweg,
zodat wij oprechte en gave mensen mogen worden.
Gij schenkt ons een diepe verbondenheid
met alles wat leeft op aarde en in de hemel.
Wij bidden U: blijf ons verrassen met uw Woord,
vernieuw ons leven met uw komst,
open ons hart met uw liefde.
Dat vragen we U door Christus, onze Heer.
diaken Julien Beckers