De kracht om lief te hebben | weekend 20-21 juni

Weest niet bang voor hen. Niets is bedekt of het zal onthuld, niets is verborgen of het zal bekend worden. Wat Ik u zeg in het duister, spreekt dat uit in het licht, en wat ge u in het oor hoort fluisteren, verkondigt dat van de daken.
Weest niet bevreesd voor hen die wel het lichaam kunnen doden maar niet de ziel; vreest veeleer Hem die en ziel en lichaam in het verderf kan storten in de hel. Verkoopt men niet twee mussen voor een stuiver? En toch zal buiten de wil van uw Vader niet een mus op de grond vallen. Bij u echter is zelfs iedere haar van uw hoofd geteld. Weest dus niet bevreesd; gij zijt toch meer waard dan een zwerm mussen. Ieder die Mij bij de mensen belijdt, hem zal ook Ik als de mijne erkennen bij mijn Vader die in de hemel is. Maar ieder die Mij zal verloochenen tegenover de mensen zal Ik ook verloochenen tegenover mijn Vader die in de hemel is. (Matteüs 10,26-33)
Angst voor …
Ik herinner mij nog dat ik als kind bang was voor het donker. Vooral in de winter als het vroeg donker was en er moest nog een boodschap gedaan worden in de buurtwinkel, vond ik dat maar eng. De verlichting was in die tijd ook niet wat ze nu is en ik was altijd blij als ik weer thuis was. Met het ouder worden verdween die angst. Maar ik herken die angst ook vandaag in onze samenleving, bij de mensen. Angst voor elkaar, voor de ander, voor het verkeer, voor ziekte en dood, voor vreemdelingen en vluchtelingen, voor oorlog en terrorisme, angst voor de toekomst van kinderen en kleinkinderen.
Wees niet bang
En dan zegt Jezus ons vandaag in het evangelie: “Wees niet bang!” En misschien vragen wij Hem: “En waarom niet ?” En het antwoord van het evangelie luidt: Omdat wij zeker mogen zijn van de liefdevolle zorg van God voor ieder van ons! God waakt als een vader over ons, ook over de kleinsten en de zwaksten. Vandaar ook het beeld dat Jezus gebruikt van de ‘mussen’ en de ‘haren op ons hoofd’. God draagt met dezelfde sterke Liefde zorg voor alles en allen, ook voor de mens die zich uitgeschud voelt als een ordinaire straatmus of zich zo nietig ervaart als een hoofdhaar dat uitvalt.
Uiterlijke dingen
Mensen steken nog veel energie in uiterlijke dingen: de zorg om ons lichaam, vakanties, mooie auto en woning … God belooft niet om deze uiterlijke dingen te beschermen. Uiteindelijk is het belangrijkste dat God aan ons zijn liefde schenkt. Dit wil zeggen dat wij zijn liefde mogen ontvangen en ons bemind weten. Dit wil zeggen dat wij, bij alles wat ons overkom, kunnen kiezen voor het positieve.
De liefde
“Wees niet bang”, eigenlijk zegt het evangelie ons: Gij hebt in u de kracht om lief te hebben, ook nu! Hoe beperkt we ook zijn, hoe klein wij ons ook voelen, hoe hard wij ook door anderen geslagen worden, één kracht kan niemand ons ontnemen: de liefde. Als God ons hulp biedt, dan is het nooit om zelf het werk in onze plaats te doen. Dan hoort er altijd van onze kant een engagement bij om met zijn liefdevolle zorg mee te werken.
God, onze Vader,
Gij leidt alles ten goede voor wie op U vertrouwt.
Wij hebben niets te vrezen
want ons leven ligt in uw hand.
Laat dit vertrouwen de grondtoon van ons leven zijn,
dag na dag. Amen.
diaken Julien Beckers